Hodnocení

Najdete nás na

facebooku

Klasické památky v Brně, které stojí za vidění

I když Brno nabízí spoustu netradičních zážitků a míst k navštívení, existuje několik základních památek, které by měl každý návštěvník Brna poznat. Jedná se o dominantu města hrad Špilberk, Vilu Tugendhat spojené s moderní architekturou, nebo samotného srdce města – Náměstí svobody.

Hrad Špilberk

Jednou z hlavních dominant města Brna a zároveň první památkou, která napadne v souvislosti s tímto městem většinu lidí, je hrad Špilberk. Hrad je strategicky umístěn na ne příliš vysokém kopci s výhledem na centrum města. Vybudován byl ve 13. století jednak pro obranu města, ale také jako majestátní sídlo pro vládce Moravy. Za vlády císaře Josefa II však hrad úplně změnil svou funkci a byl přestavěn na vězení pro nejtěžší zločince a politické vězně. Na chvíli byl poté přeměněn na kasárny, během obou světových válek se však vrátil ke svému přechozímu účelu a sloužil jako věznice pro odpůrce režimu. Klidu se dočkal až roku 1962, kdy byl prohlášen za národní kulturní památku.

V současnosti je hrad především centrem kultury. Kromě prohlídky samotného hradu či tajemných kasemat zde můžete navštívit i Muzeum města Brna. Každoročně se v areálu pořádá mnoho kulturních festivalů a akcí. Pokud se nechcete zúčastnit žádné z nich, hrad vám nabídne alespoň nádherný výhled na celé Brno.

Náměstí svobody

Toto náměstí je srdcem celého Brna. Jeho trojúhelníkový tvar vychází z historie, kdy se na náměstí křížily tři hlavní obchodní cesty. Na samotném náměstí můžete najít spoustu historických památek, které stojí za povšimnutí. Přehlédnout byste určitě neměli Skácelovu kašnu, která je lemována 21 verši napsanými na obruči kolem kašny. Další výraznou památkou je vysoký morový sloup, který byl vybudován v roce 1683 na památku těžké morové epidemie

Zajímavostí, která s sebou nesla rozporuplné názory, je Brněnský orloj, speciální hodinový stroj, který byl představen roku 2010. Běžnému návštěvníkovi bez podrobného návodu sice hodiny aktuální čas neprozradí, oblíbené jsou však kvůli skleněné kuličce, kterou může každý den v 11 hodin jeden šťastlivec chytit. Odkazuje to na známou brněnskou legendu o obléhání města Švédy. Ti se po dlouhém obléhání rozhodli, že pokud město nezískají do poledne, svojí armádu stáhnou. Když Brňané při poslední útoku viděli, že město do poledne neubrání, dostali spásný nápad a odzvonili poledne již v 11. Švédská vojska se stáhla a Brno bylo zachráněno.

Vila Tugendhat

Vila Tugendhat, zapsaná v Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO, je architektonickým skvostem, který vznikl koncem 30. let. Jedná se o dílo architekta Ludwiga Miese van der Rohe, který je považován na zakladatele moderní architektury a významného představitele funkcionalismu.

Samotná vila stojí za návštěvu z mnoha důvodů. Náklady na její stavbu se v roce 1930 vyšplhaly k 5 milionům korun. Pro srovnání, za stejnou částku bylo v té době možné postavit 30 běžných rodinných domů. Tato suma jen potvrzuje, jak výjimečnou budovou Vila Tugendhat je. V interiéru tak můžete najít vzácné materiály jako například dýhy z dřevin pocházející z makassarského ebenu nebo stěny z onyxu. Unikátní je také technické vybavení domu – elektronické spouštění oken a teplovzdušné vytápění domu.

O prohlídky ve vile je však tak velký zájem, že je nutné rezervovat si prohlídku s předstihem minimálně 3 až 4 měsíce.

Hotel Velká Klajdovka v v Brně hodnocení