Hodnocení

Najdete nás na

facebooku

Vypravte se prozkoumat tajnosti brněnského podzemí

Brno skrývá pod svým povrchem širokou síť podzemních chodeb, které rozhodně stojí za návštěvu. Vypravte se prozkoumat ostatky do druhé největší kostnice v Evropě, přijďte zjistit, jak se v historii uchovávaly potraviny, podívejte se na mistrovské umění ražení mincí nebo objevte dlouho utajovaný atomový kryt.

Kostnice u sv. Jakuba

Intenzivním zážitkem pro vás rozhodně bude návštěva kostnice u Kostela sv. Jakuba. Ta je druhou největší v Evropě, hned po kostnici v Paříži. Podle odhadů se tu nachází ostatky více než 50 tisíc lidí. Kostnice vznikla kvůli nedostatku míst pro pohřbívání občanů. Proto se zavedl systém, při kterém byly po 10 letech ostatky z hrobu vyjmuty, a na toto místo bylo pohřbeno další tělo. Vyjmuté ostatky však musely být někde ukládány a za tímto účelem začaly vznikat kostnice. Ta brněnská má tolik ostatků díky častým morovým ranám, cholerovým epidemiím a také válečným konfliktům.

Kostnice je však stále více pietním místem než turistickou atrakcí a z toho důvodu nejsou dovnitř vpouštěny větší skupiny než 20 lidí. Pietní atmosféru ještě umocňuje hudba, kterou město nechalo složit přímo pro tyto účely.

Labyrint pod Zelným trhem

Další součástí rozsáhlého brněnského podzemí je téměř kilometrový labyrint chodeb vedoucích pod Zelným trhem. Ty se nacházejí šest až osm metrů pod zemí a nabídnou vám jedinečný pohled do historie. Během prohlídky se můžete dozvědět, jak byly v historii uchovávány potraviny, aby nepodléhaly rychlé zkáze. Také poznáte historii vinařství prohlídkou vinného sklepa a podíváte se do historické krčmy. Nahlédnout můžete také do dobové alchymistické dílny, která připomíná slavné lékaře a alchymisty. V rámci prohlídky jsou také vystaveny repliky městského pranýře a klece bláznů, které vám připomenou stinné stránky dřívějšího života.

Mincmistrovský sklep

Poslední součástí komplexu brněnského podzemí je Mincmistrovský sklep, který se nachází ve sklepení pod Dominikánským náměstím. Zde si můžete pomocí audiovizuální prezentace připomenout dnes již téměř zapomenuté řemeslo ražení mincí. Pokud budete mít štěstí, můžete zde čas od času potkat i mincmistra, který vám své umění ochotně předvede.

Součástí sklepa je i výstava mapující historii dnešního Dominikánského náměstí a Královské kaple, která stála v jeho spodní části. Protože se sklep nachází v areálu Nové radnice, která je v současnosti sídlem magistrátu, můžete si zde také prohlédnout prezentaci o historii města Brna.

Atomový kryt Z - 10

Chtěli byste se pro změnu podívat do mnohem modernějšího místa, které se nachází v centru města, ale dlouhé roky o něm téměř nikdo neměl ani ponětí? Pak byste určitě měli navštívit protiatomový kryt s kódovým označením Z – 10. Ten sloužil za vlády komunistů jako tajná poslední záchrana v případě nasazení zbraní hromadného ničení. Kryt byl vybaven tak, že mohl pojmout naráz až 500 vyvolených na 3 dny, po kterých by se přesunuli mimo zasažené území.

V současnosti je kryt zpřístupněn veřejnosti a vy si ho můžete na vlastní pěst prohlédnout. U vstupu obdržíte pouze mapu, která vás celým komplexem provede. Můžete si prohlédnout technické zázemí krytu a s pomocí projekcí a QR kódů odkazujících na zajímavá videa o Z -10 zjistit mnoho zajímavých informací. Pro otrlejší jedince se nabízí i noční prohlídka bunkru pouze s vlastní baterkou. A pokud byste se chtěli opravdu vžít do pozice důležité osoby, která byla vybrána pro přežití v krytu, můžete si objednat zážitkový program „Noc v Z – 10“ a prožít jeden den přesně tak, jak by tomu bylo při jaderném útoku.

Hotel Velká Klajdovka v v Brně hodnocení