top of page

KULTURA

Klasické památky v Brně, které stojí za vidění

I když Brno nabízí spoustu netradičních zážitků a míst k navštívení, existuje několik základních památek, které by měl každý návštěvník Brna poznat. Jedná se o dominantu města hrad Špilberk, Petrov, Vilu Tugendhat spojené s moderní architekturou, nebo samotné srdce města – Náměstí svobody.

brno-3430036_1920.jpg

Hrad Špilberk

Jednou z hlavních dominant města Brna a zároveň první památkou, která napadne v souvislosti s tímto městem většinu lidí, je hrad Špilberk. Hrad je strategicky umístěn na ne příliš vysokém kopci s výhledem na centrum města. Vybudován byl ve 13. století jednak pro obranu města, ale také jako majestátní sídlo pro vládce Moravy. Za vlády císaře Josefa II však hrad úplně změnil svou funkci a byl přestavěn na vězení pro nejtěžší zločince a politické vězně. Na chvíli byl poté přeměněn na kasárny, během obou světových válek se však vrátil ke svému přechozímu účelu a sloužil jako věznice pro odpůrce režimu. Klidu se dočkal až roku 1962, kdy byl prohlášen za národní kulturní památku.

V současnosti je hrad především centrem kultury. Kromě prohlídky samotného hradu či tajemných kasemat zde můžete navštívit i Muzeum města Brna. Každoročně se v areálu pořádá mnoho kulturních festivalů a akcí. Pokud se nechcete zúčastnit žádné z nich, hrad vám nabídne alespoň nádherný výhled na celé Brno.

Petrov

Petrov je kamenný vrch, na jehož vrcholku se nachází národní kulturní památka katedrála svatého Petra a Pavla a přilehlé sídlo brněnského biskupstvíKatedrála sv. Petra a Pavla je neodmyslitelnou součást siluety města Brna. Jedná se pravděpodobně o nejstarší kostel v Brně se základy z 12. století. Celý areál je chráněn jako národní kulturní památka.

Na Petrově, pod Katedrálou sv. Petra a Pavla se též nachází areál Denisových sadůparku Studánka a Kapucínských zahrad. V tomto areálu se nachází mnoho zajímavostí jako např. Kolonáda s kašnou či Bastion s obeliskem. Z Denisových sadů je skvělý výhled na Brno. Silueta chrámu je vyobrazena i na české desetikorunové minci.

Náměstí svobody

Toto náměstí je srdcem celého Brna. Jeho trojúhelníkový tvar vychází z historie, kdy se na náměstí křížily tři hlavní obchodní cesty. Na samotném náměstí můžete najít spoustu historických památek, které stojí za povšimnutí. Přehlédnout byste určitě neměli Skácelovu kašnu, která je lemována 21 verši napsanými na obruči kolem kašny. Další výraznou památkou je vysoký morový sloup, který byl vybudován v roce 1683 na památku těžké morové epidemie

Zajímavostí, která s sebou nesla rozporuplné názory, je Brněnský orloj, speciální hodinový stroj, který byl představen roku 2010. Běžnému návštěvníkovi bez podrobného návodu sice hodiny aktuální čas neprozradí, oblíbené jsou však kvůli skleněné kuličce, kterou může každý den v 11 hodin jeden šťastlivec chytit. Odkazuje to na známou brněnskou legendu o obléhání města Švédy. Ti se po dlouhém obléhání rozhodli, že pokud město nezískají do poledne, svojí armádu stáhnou. Když Brňané při poslední útoku viděli, že město do poledne neubrání, dostali spásný nápad a odzvonili poledne již v 11. Švédská vojska se stáhla a Brno bylo zachráněno.

Vila Tugendhat

Vila Tugendhat, zapsaná v Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO, je architektonickým skvostem, který vznikl koncem 30. let. Jedná se o dílo architekta Ludwiga Miese van der Rohe, který je považován na zakladatele moderní architektury a významného představitele funkcionalismu.

Samotná vila stojí za návštěvu z mnoha důvodů. Náklady na její stavbu se v roce 1930 vyšplhaly k 5 milionům korun. Pro srovnání, za stejnou částku bylo v té době možné postavit 30 běžných rodinných domů. Tato suma jen potvrzuje, jak výjimečnou budovou Vila Tugendhat je. V interiéru tak můžete najít vzácné materiály jako například dýhy z dřevin pocházející z makassarského ebenu nebo stěny z onyxu. Unikátní je také technické vybavení domu – elektronické spouštění oken a teplovzdušné vytápění domu.

O prohlídky ve vile je však tak velký zájem, že je nutné rezervovat si prohlídku s předstihem minimálně 3 až 4 měsíce.

Muzeum legendárního výrobce traktorů

Jedním ze zajímavých míst, které se nachází v blízkosti našeho hotelu a jehož návštěvu ocení především technické typy, je muzeum značky Zetor vyrábějící traktory. To se nachází asi 2,5 km od hotelu a je tak v ideální vzdálenosti pro příjemnou procházku po Líšni. Pokud se vám však nechce toulat ulicemi města, přímo před areálem se nachází zastávka MHD. Během exkurze si můžete prohlédnout 15 vystavených traktorů. Ty mapují historii výroby v tomto podniku a najdete zde traktory od nejmodernějších kusů až po ty nejstarší. Tím je model Zetor 25, který se vyráběl již roku 1945. Většina vystavených traktorů je volně přístupných, tři z nich však můžete obdivovat pouze očima. Kromě výstavy traktorů nabízí muzeum mnoho interaktivních obrazovek, na kterých si můžete prohlédnout několik filmů a spoustu fotografií nejen o historii firmy. Pro nejmenší je v muzeu připravena dráha pro závody na šlapacích traktorech, skalní fanoušky značky zase potěší možnost nákupu propagačních předmětů z obchodu se suvenýry.

tractor-3450350_1920.jpg
bottom of page