top of page

TURISTIKA

Voňavé zelené lesy, průzračné divoké řeky, obrovské jeskyně…

…sever od Brna je rájem pro každého turistu. Pěšího i toho na kole. Už jenom kvůli dominantnímu Růženinu lomu, vyhlášenému údolí Říčky nebo obrovskému jeskynnímu komplexu v čele se slavnou propastí Macocha. Co víc si přát.

Snad jenom základní tábor, ze kterého byste mohli výlety do všech těch oblastí podnikat. A tím táborem je hotel Velká Klajdovka. Uschováme vám kola, připravíme výborné jídlo, uhasíme žízeň. A klidně vám poskytneme i měkkou postel na přespání. To vše s doslova rodičovskou péčí.

Už přemýšlíte, kam v nejbližších volných dnech vyrazíte? Tady pro Vás máme inspiraci.

Forest

Cestou Lišky Bystroušky do Bílovic

Vyznavači delších výletů mohou od Hotelu Velká Klajdovka vyrazit hned na několik zajímavých tras. Jedna z nich vás zavede do malebné vesničky rozprostřené na březích řeky Svitavy a přilehlých svazích – Bílovic nad Svitavou.

Od hotelu vyrazte po žluté značce, která vede Hádeckou planinkou. Po lesních pěšinách dojdete až na rozcestí Šumbera. Udělejte si z něj malou zacházku po modré k památníku S. K. Neumanna, brněnského novináře a básníka. Cestou k němu stojí za zhlédnutí také vápencová skála Šumbera s malou jeskyní. Amatérské speleology ale zklameme, vchod dovnitř totiž blokuje kamení.

Na rozcestí Kopaniny žlutou značku vyměníte za zelenou. Ta vás povede kolem památníku Josefa Ressla, vynálezce lodního šroubu. O kousek dál si prohlédněte hájenku, ve které pobýval.

Jen pár kroků od Resslova památníku zvlažte ústa vodou ze studánky malíře Stanislava Lolka, ilustrátora Lišky Bystroušky. Příjmení autora Lišky Bystroušky – Rudolfa Těsnohlídka – dokonce dalo jméno celému údolí.

Abychom neprozradili veškerá překvapení, která vás po cestě čekají, přesuneme se po zelené až na kraj údolí – k myslivně Lišky Bystroušky. A zde také uzavřeme provázanost vzájemné inspirace českých umělců – Leoš Janáček, skladatel a rodák z Hukvald, zkomponoval operu Příhody Lišky Bystroušky právě díky četbě Těsnohlídkovy bajky.

Jste-li unavení, v Bílovicích nasedněte na autobus či vlak do nedalekého Brna. Ale ještě předtím se posaďte v jedné z místních kaváren, cukráren nebo hospůdek. Bílovice mají svou osobitou atmosféru. Ti zdatnější se mohou po cyklostezce, mimochodem vynikající také pro bruslaře, vydat až do brněnských Obřan.

Procházka přes Těsnohlídkovo údolí

Další lehkou trasou na pěší nebo cyklo výlet je návštěva nedalekých Bílovic nad Svitavou. Jedna cesta je dlouhá přibližně 6 km a nabízí nenáročný terén pro pohodovou procházku. Cesta začíná nedaleko hotelu v Hádecké planince, kde se v horkých letních dnech můžete i se svými čtyřnohými mazlíčky schladit krásnou procházkou v lese. Dále pokračuje přes Těsnohlídkovo údolí, kde můžete navštívit Resslovu hájovnu či Liduščin památník odkazující na místo, kde Rudolf Těsnohlídek s přáteli nalezli odložené dítě, které pojmenovali Liduška. Nedaleko Bílovic se pak nachází několik rozhleden s krásným výhledem na okolí a v samotném centru můžete najít několik restaurací, kde se můžete občerstvit před zpáteční cestou.

Pořádná turistika do jeskynního komplexu

Jestli vás láká náročnější trasa, podívat se můžete do komplexu Ochozských jeskyní. Ty se nacházejí asi 8 km od hotelu v Údolí Říčky. Největší, Ochozská jeskyně má doposud zmapovaných více než 1800 metrů a je mnohými odborníky díky své bohaté výzdobě stropů považována za jednu z nejkrásnějších v České republice. Bohužel, tato jeskyně je kvůli častým záplavám veřejnosti přístupná pouze příležitostně a s průvodcem, okolní menší jeskyně jsou však stále otevřené a volně přístupné všem turistům. Kdyby vám ani taková porce turistiky nestačila, můžete pokračovat dál a vypravit se do nedalekých Olšan. Ty jsou známé především kvůli farmě Bolka Polívky. Tato cesta je však delší a doporučujeme podniknout ji na kole.

NPR Hádecká planinka

Národní přírodní rezervace, výjimečná svými stepními a lesostepními společenstvy nejjižnější části Moravského krasu. Nejvyšší bod planinky, vápencový kopec Hády, dosahuje výšky 424 m. n. m. A právě na něm se do nebes tyčí dominanta celého Brna – věž stejnojmenného televizního vysílače.

Z jara místní louky pokrývají skupinky barevných květů: žlutě zářících prvosenek, modře zbarvených konikleců nebo modro-fialového rozrazilu. O něm, jak roste na březích řeky Svratky, se ve své trpké básni rozepisuje i brněnský Vítězslav Nezval.

V horkém létě nabízí zdejší dubo-habrové lesy skvělou příležitost k vycházkám ve stínu vzrostlých stromů. Z nezalesněného okraje Hádů mají výletníci panorama Brna doslova jako na dlani.

VKP Růženin lom

Jižní hranici Hádecké planinky tvoří strmě padající stěny opuštěného vápencového lomu – živoucího důkazu lidské chamtivosti a nenasytnosti.

Dobrodružným sestupem po jeho hraně se rázem ocitnete v prostředí jak vystřiženém z amerického kaňonu. Stěny na úpatí lomu omývá několik jezírek s průzračnou vodou, všude okolo se to množí vzácnými rostlinami i ptáky. Lom byl totiž po skončení těžby nechán napospas přírodě – a ta tu za dlouhé roky odvedla neskutečný kus práce.

Klidné místo ke koupání

Pokud hledáte místo na koupání, které ale nebude tak přeplněné jako je Brněnská přehrada, vyzkoušejte koupání v Mariánském údolí. Na místní Říčce zde byly vybudovány 3 nádrže, které v současnosti slouží široké veřejnosti ke sportovnímu vyžití. Koupat se zde můžete ve všech nádržích, nejoblíbenější jsou však první dvě – mají větší hloubku a většinou i čistější vodu. V okolí vody se nachází i několik sportovišť, kde si můžete zahrát třeba plážový volejbal nebo stolní tenis. Dostat se sem můžete pomocí MHD linkou číslo 55 nebo vlastním autem – nedaleko nádrže se nachází velké parkoviště. Do údolí však vede několik udržovaných cest, takže můžete vyrazit pěšky, na kole, bruslích nebo klidně i s kočárkem a užít si pohodovou procházku.

DSC-0866_edited_edited.jpg
bottom of page