top of page

O NÁS

Z drobné přepřahací stanice k vyhledávanému hotelu s výhledem na Alpy

Budovy poskytující zázemí původnímu zájezdnímu Hostinci Klajdovka (nebo také Klajda) podle historických pramenů existovaly již v době vzniku nedaleko stojící hájovny – tedy kolem roku 1855.

Podle lidí narozených na sklonku 19. století sloužil hostinec nejen jako hospoda, ale také jako přepřahací stanice pro koně vápeníků, kteří vozili pálené vápno z Březiny a Ochozu do Brna.

Na konci třicátých let minulého století nechala rodina Šmerdova jižní část budov přestavět na moderní výletní restauraci se zahrádkou ve funkcionalistickém slohu – a pojmenovali ji Hotel Velká Klajdovka.

Od té doby hovoříme o tradičním rozdělení na Malou Klajdovku – hostinec nad Juliánovem (dnešní Centrum dopravního výzkumu v.v.i. Brno), na křižovatce silnic Líšeňské a Křtinské a Velkou Klajdovku – na ul. Jedovnické. Hotel s restaurací stojí na nejvyšším bodě na cestě do Ochozu a svou nynější podobu získal rozsáhlou přestavbou v roce 1998. Od Listopadu 2019 dochází ke změně provozovatele hotelu, který navazuje na předválečnou slávu hotelu rodiny Šmerdových.

onas.jpg
bottom of page